The unit cost or unit price assess the
expense per dollar, per pound, per liter, per grams, etc., of the items you
want to buy. With the unit price, just divide the cost of the commodity:
Example, 3 liters for $6.90 is $6.90/3 liters = $ 2.3 per liter or when
comparing the prices of the unit can be the most precise way to find which the
“best buy.†is Example, what is good 3 liters of milk at $ 6.90, or 2.5 liters
of milk at $ 5.25? In such a scenario, the unit is 1 liter, and the unit prices
are: $6.90 / 3 liters = $ 2.3 per liter or $ 5.25 / 2.5 liters = $ 2.1 per
liter which concludes that the lowest unit cost and the “best buy†or best
bargain price is 2.1 liters at $ 2.5. (Guizzardi, 2017).
Dividends, higher operating costs are some of the key components
governance issues facing corporate governance in the U.S in the most recent
growth and expansion with the “best buy†or best bargain. For instance, higher
costs will lead to lower supply, and the supply will exceed demand and shortage
of goods which will bring monopoly exploitation between corporations. Hence
high price will distort the market and will eventually lead to oversupply.
In conclusion, best buy can be attained by the government of U.S
maximizing prices whereby they set clarity for the market to reduce the price
when is too high. The reasons for imposing maximum rate control is to ensure
that: the essential goods for the daily bases their prices will be reduced so
that every person can be able to afford the products and which also make stable
supply not to affect the price control; hence no fall in quantity supplied.
(Parker, 2013).
Additional articles
Leonardo da Vinci is the most notable of artist that existed during the Renaissance. Other than being a painter and a sculptor, Leonardo contributed to the society at his time as an architect, inventor and a chronicler of science. The artist was b...Leonardo-da-Vinci- …
Read ArticleAlbert Einstein refers to time as an illusion of sorts. He argued that it could vary for different observers depending on their speed through space. According to him, time is a three-dimensional ground that provides coordinates to a traveler. L...Time-Travel …
Read ArticleThe U.S. military has been increasingly depending on the use of drones in its fight against War on Terror. Initially, drones were for the first time used during the 1990’s for the purpose of surveillance as well as reconnaissance. Currentl...Drones …
Read Article