Additional articles
The unit cost or unit price assess the expense per dollar, per pound, per liter, per grams, etc., of the items you want to buy. With the unit price, just divide the cost of the commodity: Example, 3 liters for $6.90 is $6.90/3 liters = $ 2.3 per l...Corporate-Governance-in-U.S-Over-The-Two-Decades. …
Read ArticleAccording to the poem, the two neighbors meet annually to mend the wall that separates their farms and property. The narrator is skeptical on the essence of the tradition of repairing the wall on an annual basis. He is unable to understand why th...Reaction-to-“Mending-wallâ€-Poem-by-Robert-Frost …
Read ArticleFrom the perspective of a contemporary scholar of slavery and the resulting slave revolts, it is hard to imagine the nature of the violence that came with slavery. The slaves were fearful of the violence they faced from the masters while the maste...Slave-Revolts-using-primary-sources:-Africa-Rebellion …
Read Article