Additional articles
The unit cost or unit price assess the expense per dollar, per pound, per liter, per grams, etc., of the items you want to buy. With the unit price, just divide the cost of the commodity: Example, 3 liters for $6.90 is $6.90/3 liters = $ 2.3 per l...Corporate-Governance-in-U.S-Over-The-Two-Decades. …
Read ArticleHistory of Airline Introduction Virgin Atlantic airline was founded in the year 1984. It later commenced to offer its services on 22nd June 1984. It is a British airline. It started its operations as British Atlantic Airways by its founders ...Virgin-Atlantic-Airlines …
Read ArticleIntroduction Today we live in a very complex world filled with many forms of advancement in technology in what is mostly referred to as the digital revolution. One of the biggest changes is associated with the switch from analog and other mecha...Digital-Media-Use …
Read Article